درباره سبا

_

درباره سبا

همه چیز درباره سبا

در طول تاریخ بشریّت، هیچ جامعه ای بدون وضع و اجرای قانون نتوانسته به حیات خود ادامه دهد. پیدایش هر پدیده، مستلزم ایجاد ساز و کار قانونی مناسب است که زمینه‌ساز تداوم زندگی اجتماعی خواهد بود. اگر جز این باشد شالوده اصلی یک جامعه مورد تهدید جدّی قرار می‌گیرد. جریان پیوسته و همیشگی نظام قانون‌گذاری در همه جوامع وجود داشته و قانون و در مرتبه پایین‌تر آن مقرّرات (اعمَّ از آیین‌نامه‌ها ، بخشنامه‌ها و دستورالعمل ها ) در تنظیم روابط جمعی نقشی جهت‌دهنده دارد. از این رو فرآینده قانون‌گذاری بدون وقفه و با درنظر گرفتن بایدها و نبایدها و هنجارها و معضلات مطرح در زمان حال و آینده امری است مورد وفاق و مقبول در تمام نظام‌ها.

اطّلاع دقیق و به روز از قوانین و مقرراتِ وضع شده که به تصویب مراجع ذی‌صلاح رسیده برای آحاد مردم به خصوص مجریان امر، اهمّیّت ویژه‌ای دارد تا مسئولان مربوطه بتوانند به درستی به تنظیم امور و مسایل جامعه پرداخته و مطابق قوانین و مقرّرات معتبر اقدام به رفع نیازهای مردم نمایند.

در همین راستا با توجّه به ماده ۵ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطّلاعات – مصوب ۱۳۸۸ – مبنی بر لزوم آگاهی مردم از اطلاعات متضمن حق و تکلیف برای آنها از طریق انتشار و اعلان عمومی و رسانه های همگانی و  بخشنامه مورخ ۱۳۸۹/۰۳/۰۹ ریاست محترم جمهور وقت به کلّیه وزراء و معاونان محترم، به منظور تحقّق اهداف قانون و مصالح کشور و اطّلاع‌رسانی مناسب به مسئولان اجرایی و مردم در مورد قوانین و مقرّرات و برای آشنایی به حقوق و تکالیف مربوط سامانه بخشنامه ها و اطلاعیه ها (سبا) تهیه شده است.

از طرف دیگر دسترسی به قوانین و مقررات تنقیح شده و لازم‌الاجراء در خصوص یک موضوع مشخص، با توجّه به افزایش حجم قوانین و مقرّرات مصوّب توسط مراجع مختلف و ذی‌صلاح، در مقاطع مختلف، با مشکل جدی مواجه و یکی از مهم‌ترین دغدغه و نگرانی مجریان امور می‌باشد و ارائه راه کار مناسب و ایجاد یک مرکز تخصصی برای رفع این مشکل، از سالیان قبل مورد توجه مسئولان نظام قرار داشته بدین نحو که قوانین و مقررات با شیوه ای صحیح، نوین و متناسب با پیشرفت تکنولوژی روز، جمع آوری و ناسخ و منسوخ آن معیّن و مشخص و قوانین و مقرّرات معتبر به روز تفکیک شده، تهیه و تدوین و به طریق مقتضی در معرض استفاده قرار گیرد.

در اجرای این امر مهم، شرکت درگاه هوش تجاری در راستای انجام وظایف محوله و با استفاده از تجربیات سالیان گذشته و با به کارگیری کلّیه امکانات لازم و ضروری اقدام به راه اندازی «سامانه بخشنامه ها و اطلاعیه ها(سبا)» نموده است که حاصل تلاش و تجربه ارزشمند مدیران متعهّد ارشد  و کارشناسان مجرب و همکاری سایر کارشناسان واحدهای مرتبط می باشد که در این مجال تشکّر ویژه از آنان امری ضروری است.

۱۰+سال تجربه
۴۰۰۰۰+کاربر